De Europese Commissie heeft vandaag goedkeuring gegeven voor de oprichting van het European Digital Infrastructure Consortium (EDIC) Digitale Gemeenschapsgoederen. Het consortium is een samenwerking tussen Frankrijk, Duitsland, Italië en Nederland en richt zich op het versterken van de Europese digitale soevereiniteit door het ontwikkelen van een sterke digitale infrastructuur binnen Europa.

De deelnemende landen werken nauw samen met Europese bedrijven en kennisinstellingen aan digitale gemeenschapsgoederen: open en transparante alternatieven voor digitale diensten zoals kunstmatige intelligentie, cloud computing, cybersecurity en sociale netwerken die gemeenschappelijk ontwikkeld en beheerd worden. Door kennis, middelen en contacten te delen, moet de ontwikkeling van Europese technologie worden versneld.
Staatssecretaris Eddie van Marum: “80% van onze digitale technologie en infrastructuur komt nog uit niet-Europese landen. Dat kan en moet anders. We werken aan meer digitale soevereiniteit, samen met onze Europese partners en het Europese bedrijfsleven. Daarom ben ik blij dat de Europese Commissie vandaag de oprichting van dit samenwerkingsverband heeft goedgekeurd.”
De EDIC Digitale Gemeenschapsgoederen gaat bestaande Europese initiatieven coördineren en ondersteunen. Dit gebeurt onder meer via technische en juridische bijstand en hulp bij fondsenwerving. Ook wordt een centrale plek ingericht – zowel fysiek als online – waar projecten terecht kunnen voor hulp.
De belangrijkste doelstellingen van de EDIC zijn:
Art de Blaauw, directeur CIO Rijk en voorzitter van de EDIC: “Met de EDIC Digitale Gemeenschapsgoederen bundelen we onze krachten en schalen we gezamenlijke Europese oplossingen op. Zo zorgen we dat overheden in heel Europa de middelen krijgen om echt digitaal zelfstandig te worden.”
Naast de 4 oprichtende lidstaten zijn Luxemburg, Slovenië en Polen betrokken bij de EDIC met een observer status. Meerdere andere EU-lidstaten hebben aangegeven te willen aansluiten.
De officiële lancering van het consortium vindt plaats op donderdag 11 december in Den Haag.
Lees meer informatie over de EDIC op de website van de Europese Commissie.
