Menu

Filter op
content
PONT Data&Privacy

0

Meta en Google blokkeren Russische staatsmedia in hele EU

Meta, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, heeft Russische staatsmedia in de Europese Unie geblokkeerd. Dat meldt Meta-woordvoerder Andy Stone aan The Verge. Het gaat om pagina’s van RT (voorheen Russia Today) en Sputnik. Ook Google neemt maatregelen. Het bedrijf liet dinsdag via Twitter weten YouTube-kanalen gerelateerd aan RT en Sputnik per direct te blokkeren in Europa.

VPN Gids 2 maart 2022

Nieuws-persbericht

Nieuws-persbericht

Kanalen verspreiden nepnieuws

Meta-topman Nick Clegg laat via Twitter weten dat het besluit voorafging aan verzoeken van meerdere regeringen en de Europese Unie om Russische staatsgecontroleerde media aan te pakken. “Gezien de uitzonderlijke situatie gaan we de toegang tot RT en Sputnik in de hele EU beperken”, aldus de topman.

De Russische nieuwszender RT en het persbureau Sputnik zouden verboden worden om de verspreiding van Russische propaganda tegen te gaan. Meerdere Russische staatsmedia verspreiden nepnieuws over de oorlog in Oekraïne.

Het blokkeren van de YouTube-kanalen gerelateerd aan RT en Sputnik gaat volgens Google direct van start. Het bedrijf laat weten dat het wel nog even kan duren voordat de systemen voldoen aan het nieuwe beleid. “Onze teams houden de situatie voortdurend in de gaten om waar nodig actie te ondernemen”, aldus Google op Twitter.

Maatregelen en IT-leger tegen Russische propaganda

Eerder blokkeerde Meta al een aantal accounts van Russische media. Dit was op verzoek van de Oekraïense regering. De blokkades golden alleen in Oekraïne. Ook Google gaf gehoor aan een oproep van de Oekraïense regering. Het bedrijf haalde de Android-app van RT uit zijn appwinkel in Oekraïne.

Eind vorige maand haalde Meta al een netwerk dat nepnieuws in Oekraïne verspreidde offline. Sinds de Russische inval in Oekraïne zegt de Amerikaanse techgigant een grote toename te zien van accounts die gebruikers bestoken met nepnieuws.

Ook Oekraïne zelf gaat actief nieuwskanalen met onwaarheden over de oorlog in Oekraïne tegen. Eind februari richtte het land een zogenoemd IT-leger op. Het leger opereert via een Telegramkanaal waar iedereen zich bij kan aansluiten. Het kanaal roept op om cyberaanvallen en DDoS-aanvallen op Russische websites uit te voeren. Het IT-leger richt zich onder meer op YouTube-nieuwskanalen die onwaarheden verspreiden.

Internetcensuur in Rusland

In Rusland heerst onder president Poetin al jaren een strenge internetcensuur. Jaarlijks blokkeren functionarissen de toegang tot honderdduizenden websites. De censuur richt zich met name op de oppositie van het regime; tegenstanders worden met harde hand aangepakt en mede door de internetcensuur monddood gemaakt. De propagandamachine van het land, gecontroleerd door mediawaakhond Roskomnadzor, bepaalt de binnenlandse berichtgeving.

Het verspreiden van nepnieuws was tijdens de coronacrisis al goed zichtbaar. Volgens de EU voerde Rusland destijds een desinformatiecampagne over de pandemie. Dit is dus ook bij de huidige oorlog in Oekraïne het geval.

Artikel delen

Reacties

Laat een reactie achter

U moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.