Nederland zal Oekraïne gaan helpen in de strijd tegen cyberaanvallen die op het land worden uitgevoerd. Er staat op dit moment een cybersecurityspecialist klaar om te assisteren wanneer dit nodig is. Maar hoe zal de Nederlandse steun in een mogelijke cyberoorlog er verder uitzien?
Enkele weken geleden brachten Mark Rutte en minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken een bezoek aan Kiev waar ze spraken met de Oekraïense president Zelensky. Tijdens dit bezoek boden ze hulp bij de bestrijding van cyberaanvallen aan. Dit aanbod is nu door Oekraïne geaccepteerd.
Nederland zal assistentie bieden als onderdeel van het Cyber Rapid Response Team (CRRT) dat in 2020 werd opgericht. Het team is een samenwerking van Nederland, Estland, Finland, Kroatië, Polen, Roemenië en Litouwen. Cybersecurityexperts uit deze landen kunnen samenwerken om cyberaanvallen te voorkomen of te bestrijden. Vanuit Nederland is het Defensie Cyber Security Centrum verbonden aan het team.
De vraag vanuit Oekraïne is nu om te helpen bij het cybersecurity-onderzoek naar kwetsbaarheden in de vitale systemen van het land.
Het is nog onduidelijk hoe de cybersecurityhulp er de komende tijd uit zal zien. De cyberspecialist zal in eerste instantie vanuit Nederland opereren, maar zou wanneer nodig ook op locatie in Kiev terecht kunnen komen. Ook is nog niet bekend hoeveel specialisten er uiteindelijk nodig zullen zijn om Oekraïne bij te staan.
Het ministerie van Defensie geeft wel duidelijk aan dat de Nederlandse hulp een defensief karakter zal hebben. De nadruk zal liggen op het onderzoeken van kwetsbaarheden in de Oekraïense systemen.
Dat Oekraïne het doelwit is van cyberaanvallen bleek de afgelopen tijd wel. Verschillende overheidssites en banken werden getroffen door cyberaanvallen. Gigantische DDoS-aanvallen zorgden er onder andere voor dat coronatoegangsbewijzen niet toegankelijk waren en pinautomaten niet werkten. Ook bleek dat er bij de DDoS-aanvallen gebruik werd gemaakt van Nederlandse servers.
Rusland zou verantwoordelijk zijn voor de aanvallen maar ontkent dit zelf stellig.
Nederland is niet de eerste die bijspringt om Oekraïne te helpen. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk stuurden eind 2021 al cyberoorlogexperts naar Oekraïne.