De meeste Nederlandse politieke partijen moeten niets hebben van ChatGPT bij de aankomende Tweede Kamerverkiezingen. CDA, VVD, D66, SGP en PvdD zijn niet van plan om de chatbot of andere vormen van kunstmatige intelligentie in te zetten bij de verkiezingen in november. BBB en Volt daarentegen hebben wel plannen om AI te gebruiken bij de volgende parlementsverkiezingen.
Dat blijkt uit een rondgang van BNR langs de politieke fracties in Den Haag (1).
Begin deze maand viel het vierde kabinet Rutte, omdat de coalitiepartijen het niet eens konden worden over een nieuw asielbeleid. Daarop bood premier Rutte het ontslag van zijn kabinet aan bij de koning en werden er nieuwe Tweede Kamerverkiezingen uitgeschreven. In november mogen we daarom naar de stembus.
Omdat de verkiezingsdag op vrij korte termijn al is, kunnen politieke partijen alle hulp gebruiken die ze kunnen krijgen. ChatGPT en kunstmatige intelligentie kan de helpende hand bieden, bijvoorbeeld door teksten te schrijven voor speeches en verkiezingscampagnes, of e-mails op te stellen voor fondsenwerving. In het buitenland wordt AI al volop gebruikt om stemmen te winnen.
Hier in Nederland voeren we de verkiezingscampagne nog liever op de ‘ouderwetse’ manier. BNR vroeg aan alle partijen die in de Tweede Kamer zijn vertegenwoordigd of ze plannen hebben om kunstmatige intelligentie in te zetten bij hun campagnes. CDA, VVD, D66, SGP en PvdD zeggen hiervoor geen plannen te hebben. De BoerBurgerBeweging (BBB) en Volt daarentegen zien dat wel zitten. Andere partijen gaven, ondanks herhaalde verzoeken, geen antwoord op de vraag van BNR.
De BBB gaat het verst in het gebruik van kunstmatige intelligentie. Medewerkers van de partij hebben een programma ontwikkeld die gebaseerd is op een extensie van ChatGPT. Deze destilleert de essentie uit bijdragen van fractievoorzitster Caroline van der Plas over uiteenlopende thema’s. Aan de hand van deze tekstfragmenten doet de software suggesties voor het verkiezingsprogramma van de partij.
BBB-campagneleider Henk Vermeer benadrukt dat de chatbot samenvattingen levert en helpt om alle informatie te ordenen. De partij gebruikt de software enkel om input te leveren voor de programmacommissie. Partijleden schrijven zelf het verkiezingsprogramma.
Een woordvoerder van Volt zegt dat de partij kunstmatige intelligentie gaat inzetten als experiment. Volt gaat AI gebruiken om een chatbot aan te sturen die vragen van leden over de standpunten van de partij over Europa gaat beantwoorden.
Hoewel andere partijen er nu voor kiezen om geen beroep te doen op kunstmatige intelligentie bij de aankomende Tweede Kamerverkiezingen, sluiten ze niet uit om dit na de verkiezingen wel te doen. Een woordvoerder van het CDA geeft aan de voorkeur te geven aan ‘persoonlijk contact met kiezers’.
De PvdD betwijfelt of ChatGPT de privacy van kiezers respecteert. De partij vroeg eerder al aan het kabinet of de Autoriteit Persoonsgegevens een spoedadvies kon uitbrengen over de chatbot. De regering gaf aan daar niets in te zien, omdat de toezichthouder onderdeel uitmaakt van een taskforce van de European Data Protection Board (EPDB) die de ontwikkelaar van ChatGPT monitort.
Begin juni stuurde de Autoriteit Persoonsgegevens een brief naar ChatGPT-ontwikkelaar OpenAI met de vraag hoe het bedrijf persoonsgegevens van het internet verzamelt en gebruikt in haar tool. De toezichthouder wil weten of de vragen van mensen worden gebruikt om het algoritme te trainen, en zo ja, op welke manier.
Ook heeft de AP vragen gesteld over de manier waarop ChatGPT antwoorden genereert. De antwoorden kunnen onnauwkeurig zijn, maar ook verouderd, ongepast, beledigend of aanstootgevend. De privacywaakhond wil weten hoe OpenAI die gegevens rectificeert of verwijdert.
https://www.bnr.nl/nieuws/politiek/10519703/chatgpt-helpt-bbb-met-verkiezingsprogramma-andere-partijen-zien-inzet-ai-nog-niet-zitten