Nederland wil cyberexperts naar Oekraïne sturen om te helpen bij de cyberveiligheid van het land. Dat heeft premier Rutte woensdag aangekondigd tijdens een persconferentie in Kiev met de Oekraïense president Zelensky. Oekraïne overweegt de hulp uit Nederland.

Vorige maand vond een grote cyberaanval plaats op diverse Oekraïense overheidswebsites. De websites werden platgelegd door hackers. Volgens de overheid van Oekraïne is een hackersgroep die banden heeft met de geheime dienst van Belarus verantwoordelijk voor de hackaanval. De Oekraïense regering ziet de cyberaanval als een vorm van hybride oorlogsvoering. De cyberoorlog tussen Oekraïne en Rusland is al sinds 2014 aan de gang.
Regeringspartijen VVD en D66 gaven twee weken geleden al aan dat ze willen dat een Nederlands cyberteam Oekraïne helpt tegen hack- en cyberaanvallen vanuit Rusland. Mark Rutte heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gisteren tijdens een persconferentie aangeboden te helpen bij mogelijke cyberaanvallen.
Tijdens de gezamenlijke persconferentie gaf Rutte aan dat alles gedaan moet worden om te voorkomen dat spanningen tussen Oekraïne en Rusland verder oplopen. Volgens Rutte is Oekraïne kwetsbaar voor cyberaanvallen. Nederland beschikt over veel expertise om cyberaanvallen tegen te gaan, aldus Rutte. Nederland heeft nu toegezegd bereid te zijn om cybersecurity-experts naar Oekraïne te sturen.
De premier geeft aan dat president Zelensky laat onderzoeken of het de hulp uit Nederland kan gebruiken.
Eind 2021 stuurden de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ook al cyberoorlog-experts naar Oekraïne om het land te helpen zich te verdedigen tegen Rusland.
